Mezarlık Ziyaretinde Okunacak Dualar, Hangi Dua Okunur,

Mezarlıktan Geçerken Ölülere Dua Okumak http://www.antalyakabirbakimi.com
İki hadis-i şerif meali şöyledir : "Kabristana giren kimse, Yasin suresini okursa, o gün ölülerin azapları hafifler, ölülerin sayısı kadar, ona da sevap verilir. On bir ihlâs okuyup, sevabı ölülere gönderilirse, ölülerin sayısınca ona da sevap verilir."

Kabir Ziyaretinde Hangi Dualar Okunur? http://www.antalyakabirbakimi.com

Kabristana girince, ayakta "Esselâmü aleyküm, yâ ehle dâr-il kavm-il müminîn! İnnâ inşâallahü an karîbin biküm lâhikûn" denir.

Besmeleyle, 11 İhlâs ve bir Fatiha'dan sonra "Allahümme rabbel-ecsadilbâliyeh, vel-ızâmin nahiretilletî harecet mineddünya ve hiye bike mü'minetün, edhıl aleyhâ revhan min indike ve selamen minnî" duasını okumalı.

Kabrin yanına gelince, kabrin kıble ve ayak tarafından yaklaşıp selam vermeli. Ayakta, çömelerek veya oturup, Bakara suresinin başını ve sonunu, Yasin-i şerif, Tebareke, Tekasür, İhlas ve Fatiha surelerini okuyup, ölüye hediye etmelidir.

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir: Bir müminin kabrini ziyaret ederken "Allahümme innî es'elüke-bi-hürmeti Muhammed aleyhisselâm en lâ tüazzibe hâzelmeyyit" denirse, o ölünün azabı kıyamete kadar kaldırılır.

Kabristanda Kur'an okumak sünnettir. Mezarlıkta Kur'an okuyup, sevabını ölülere hediye etmeli.

Kabristanda, yüksek sesle veya yavaş Mülk suresi veya diğer sureler okunabilir. Ölünün Kur'an sesini duyarak rahatlamasını niyet eden kimse, yüksek sesle okur.

http://www.antalyakabirbakimi.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !